Ansys Mechanical Sistem Gereksinimleri

Tek bir başlık altında Ansys sistem gereksinimleri ni belirtmek hatalı olacaktır. Ansys çok kapsamlı mühendislik programı olması nedeniyle içinde pek çok yazılımı barındırır. Verilen donanım modelleri Ansys Mechanical yazılımı için baz alınmalıdır. Bu makalede üst düzey sistem gereksinimleri verilmiştir.

Ansys CFD için sistem gereksinimleri için lütfen ilgili sayfayı -link yazı sonunda verilmiştir.- ziyaret ediniz. Bilindiği üzere son olarak Anys 18 ürünü piyasaya sunuldu.Sistemlerin v17.2 sürümü ve v18 sürümü için verildiği düşünülmelidir.

ansys mechanical sistem gereksinimleri

Ansys kullanmak için bilgisayar alınmak isteniliyorsa;

  • Modelin türü (Akışkan,Mekanik,Elektronik …),
  • Modelin büyüklüğü ve modelin yapısı,
  • Piyasada mevcut bulunan yada bizim elimizdeki donanımlar,
  • Bütçe

gibi faktörlere bağlı kalırız. Sistem gereksinimlerine bağlı olarak çok farklı bilgisayar tercihleri yapılabilir. Biz bilgisayar önerisi yerine iyi bir sistem için neler gerekli onun bilgilerini sunalım.

Ansys Mechanical Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

 1-)  Ram : Ram kapasitesi mühendislik programları için ne kadar önemli olduğunu bilmeyenimiz yoktur herhalde. Ansys mechanical için de RAM önemli ve ram hızının 2400 MHz tercih edilmesi iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca RAM kapasitesi için 8GB ve daha üstünün tercih edilmesi analizler için gayet iyi bir tercihtir.

Eğer kendiniz için basit bir tercih yapacaksanız 4GB ‘da kullanılabilir. Fakat güzel performans için 8GB üstünün iyi olduğu unutulmamalıdır.

 2-)  Harddisk: Hardisk tavsiyesi vermeyeceğim. Eğer mühendislik için bir bilgisayar tercih edecekseniz SSD olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Günümüzün gerçeği SSD. SSD kapasitesi seçerken 250 GB ve üstü tercih etmeniz sizi rahatlatacaktır. Daha düşükte tutulabilir, sadece çalışma alanınızın dar olmaması adına iyi olacaktır.

 3-)  Ekran Kartı: Ekran kartı seçimi son derece önemli ve bu konuda resmi web sayfası mutlaka zyaret edilmelidir. Bu önemli uyarıyı yaptıktan sonra en etkili performans için hangi ekran kartı tercih edilmelidir? Sorusuna yanıt verelim.

En etkili performans için Nvidia Quadro K5200,M6000 serileri tercih edilebilir. Daha orta düzey ekran kartı tercih etmek istiyorsanız yine Nvidia’nın Quadro 2000 veya K420 modelleri tercih edilebilir.

 4-)  GPU : Operasyon çözümlerini hızlandırmak amacıyla aşağıdaki GPU kartlarının seçimleri yapılabilir. Ansys 17.2 sürümünden itibaren desteklendiğini hatırlatırız.

Nvidia Quadro K5000,M6000 ve K5200 serileri tercih edilebilir.

Ansys Mechanical için sistem gereksinimlerinden bahsettik. Eğer siz CFD ile ilgileniyorsanız. Ansys CFD sistem gereksinimleri ile ilgili bu yazıyı ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Saygılarımla.

Kaynak: ansys.com platform support

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*