Teknik Resim Örnekleri – Top arabası

Teknik resim örnekleri seri yazılarının 20.sinde, bir montaj teknik resim örneği ile devam edelim. Bu örnekte bir top arabasının detayları verilmiştir. Top arabası derken en ilkel top arabası diyebiliriz 🙂 Başlangıç seviyesinde ki arkadaşlar için müthiş bir çalışma olacağına inanıyorum. Madem ki top arabası dedik kısaca top arabasına da değinelim. Günümüzde ki havan topu türevleri de aynı kategoriye giriyor.

Top arabasının yada genel olarak havan topunun ne olduğuna bir bakalım 🙂

Çinliler tarafından icad edilmiş. İlk olarak Ayn Calut muharebesinde kullanılmış. Bayağı bir iş görmüş ama manevra kabiliyeti çok düşük olduğu için sıkıntılarıda çokmuş.

Ayrıca ateşlemenin yapıldığı tüpte de bayağı revizeler yapılmış. Büyük tüp adını verdikleri ateşlemenin yapıldı gövde ilk olarak bronz malzemeden yapılmış. Bronzdan vazgeçmişler. Çünkü bronz daha pahalı ve patlamalarda istenilen mukavemeti sağlayamıyormuş.
Bronzdan sonra dökme demir tercih etmişler. Dökme demir bronzdan daha ucuz, daha dayanıklı ve bozulmadan çok daha fazka atış imkanı vermiş. Ancak patlamalarda tüpte patlama eğilimi göstermiş ve hal iyice tehlikeli duruma gelmiş. En sonundaysa çelik alaşımı kullanılmaya başlamış.

 #  Biraz yazayım diye araştırma yaptım ama öyle böyle tarihi yok. Bu konuya başka bir yazımızda değinelim diyerek konuyu teknik resme bağlayalım 🙂 Gelelim montaj teknik resim örneğimize. Aşağıda görüleceği üzere montaj hali ve parçalarım tek tek teknik detayları verişmiştir. Parçaların adetleri ise antetde mevcuttur. Son olarak blogda yer alan diğer teknik resimlerine göz atmanızı da tavsiye ederim. Faydalı olması ümidiyle.

 

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*