Kumpas Nasıl Kullanılır ?

kumpaslar

Kumpaslar şüphesiz ki bir mühendisin-teknik personelin olmazsa olmazı. Zaman ile şüphesiz ki bu tip yardımcı araçların kullanımı öğreniliyor. Ancak meslek hayatına adım atmadan önce bu basit konuyu halletmenizi öneririm 🙂

Şimdi gelelim kumpasların nasıl kullanıldığına;

1-) Dış mesafelerin ölçülmesi : Aşağıdaki resimde görüleceği üzere parça çeneler arasına sıkıştırılarak ölçüm yapılır. Bu maddeyi açmaya gerek görmüyorum 🙂

kumpas kullanımı dış ölçüm

2-) İç mesafelerin ölçülmesi : Örnek olarak aşağıdaki gibi bir borunun içinin ölçülmesi verilebilir. Herhangi bir parçanın içini ölçmek için kumpasın arka çeneleri kullanılır.

kumpas kullanımı iç ölçüm

3-) Derinliklerin Ölçülmesi : Kumpasın arkasında  bulunan bıçak, derinliğin bittiği yüzeye kadar sürülerek ölçüm yapılır. Delikler yada herhangi bir derinlikte bu yöntem kullanılır.

kumpas kullanımı derinlik ölçümü

Örneklerde dijital kumpaslara yer verildiği görülecektir. Tavsiyem manuel kumpasların da nasıl okunduğunun bilinmesidir. Öyleki atölyede yada herhangi bir yerde elinizde bir anda manuel kumpas belirebilir. Zor durumda kalmamak için öğrenilmesinde fayda olacaktır. Son olarak halen bakmadıysanız sanal kumpaslara göz atmanızı tavsiye ederim. Faydalı olması ümidiyle.

Gifler :V.Ryan

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*