Solidworks 2016 Teknik Resimde Balonlar

Teknik resim düzenlerken kullanmış olduğumuz balonları sürükle bırak yöntemi düzenleyebilmek için Solidworks 2016 ‘ya bir göz atmanız yeterlidir . Basit gibi görünse de sinir bozucu durumu tatlılıkla çözümleme yoluna gitmiş Solidworks 🙂

Çok parçadan oluşan montajlarda detaylandırma yapılırken; balonlar,numaralar,rakamlar birbirine girebiliyor. Oldukça sinir bozucu hal alan bu durumda, basit dokunuşlarla yapılabilecek değişiklikler biraz da olsa insanı rahatlatabilir 🙂 Kullanıcı dostu olan Solidworks ufak bir dokunuş ile sizi mutlu edeceğe benziyor. Şimdi baloncuklarla yapabileceğimiz 2 değişikliğe bakalım.

1-) İlk olarak aşağıdaki görselde görüleceği üzere baloncuklar ile numaralandırılmış parçaların numaralarını sürükle bırak yöntemi ile değiştirebilir. Yine bayrak eklemek de oldukça basit. Bunun için shift tuşuna basılı tutulması gerekiyor.

solidworks balon

solidworks teknik resim balon

2-) Yığılı şekilde sıralanan balonları, alfabetik yada sayısal olarak sıralamak için aşağıdaki görsel gibi yapmak yeterlidir. Yazının başında belirttiğim üzere basit ama kullanıcıya rahatlık veren özellikler olduğunu düşünüyorum.

solidworks balon sıralama

Her yeni sürümünde kullanılabilirliği rahatlaşan Solidworks  2017 sürümünü merakla bekliyoruz. Blogda yer alan diğer solidworks ile ilgili yazılara göz atmanızı tavsiye ederim 🙂 Saygılarımla.

Kaynak: javelin

2 Comments

  1. teknik resme balon koyamadım nasıl koyabileceğimi başlıklar halinde anlatabilir misiniz?
    teşekkürler….

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*