Autocad Kalıcı Lisans ya da Ömür Boyu Lisans Satın Alma

Autocad kalıcı lisans satın alma yada bir diğer deyişle ömür boyu lisans satın almak istediğinizde; aylık/yıllık/ 3 yıllık satın alma seçeneklerinin geldiği görülecektir. Buda Autocad ‘i aslında satın almaktan ziyade kiralayabileceğiniz/abone olabildiğiniz anlamına geliyor. Bu noktada herkesin merak ettiği konu, Autocad kalıcı lisans satın almak yada ömür boyu lisans sahibi olunup olunamayacağı. 🙂


Görsel autodesk.com.tr den alınmıştır. Fiyatlar değişiklik gösterebilir. Doğru fiyatlar için autodesk web sayfasını ziyaret edebilir yada bayilerle iletişime geçebilirsiniz.

Autocad Kalıcı Lisans Satın Almak Mümkün mü?

Bu soruya yanıtı direkt olarak en yetkili yerden yani Autodesk resmi web sayfası olan Autodesk.com ‘da yayınlanan, sıklıkla sorulan sorular bölümünden alıntı yaparak cevaplayalım:

AutoCAD için nereden kalıcı lisans alabilirim? Cevap: AutoCAD yazılımı sadece abonelik lisanslıyla sunulmaktadır. Artık kalıcı lisans satılmamaktadır.

Autodesk ‘in direkt olarak verdiği yanıttan da anlaşılacağı üzere artık kalıcı lisans satın almak mümkün değil. Herhangi bir yerden böyle bir satış yapılması da zaten söz konusu değil. Abonelik yöntemiyle kullanım yapılabilmektedir. Dolayısı ile Autocad satın almak istediğiniz de belirlenen süreler için abone olarak kullanım hakkına sahip olabilirsiniz.

Hoşunuza gitmedi mi? Mükemmel bir yol tavsiye edebilirim

Öncelikle çalışmalarınızı yapabilmeniz tek seçeneğiniz Autocad değil. Aslında Autocad ile birebir aynı komutlarla çalışarak, çok benzer bir arayüze sahip ALCAD yazılımını da tercih edebilirsiniz. Yaklaşık €400 civarında çok cazip bir fiyatla ömür boyu ALCAD lisansı alınabiliyor. Büyük çaplı mekanik, inşaat projelerinden tutunda imalat sektörüne kadar geniş çaplı bir kullanım alanı bulunuyor.

Buradaki en önemli nokta, zaten bir Autocad kullanıcısı iseniz ALCAD programını öğrenmek için ayrı bir eğitim almanız gerekmiyor. Aşağıdaki videoda biraz daha inceleyebilirsiniz.

Abonelik mi daha avantajlı yoksa kalıcı lisans mı?

 1-   Ömür boyu Autocad lisansı alan çoğu firmaya bakıldığında aslında “ömür boyu” kullanamadıkları farkedilecektir. Firmaların iç işleyişi, tasarımcıların değişiklik durumu, farklı yönde yapılan yatırımlar, verilen aralar vs düşünüldüğünde uzun soluklu bir satın alma ihtiyacı aslında çok da mantıklı olmayacaktır. Abonelik yönteminin en büyük avantajı, kullanmak istemediğiniz dönemlerde herhangi bir ödeme yapmak zorunda olmamanızdır.  2-   Hayatla birlikte yazılımlarda da sürekli güncellemeler oluyor. Siz her ne kadar “Autocad Autocaddir!” desenizde güncel olmayan bir yazılımla çalıştığınızda riskleri de göze almak zorunda kalırsınız. Güncel yazılımlarla devam etmek istediğinizde de bakım anlaşması yapmak gerekecektir.

Her ne kadar Autocad ‘i satın alsanız da her yıl güncellemeler ve bakım için ödeyeceğiniz ücretler, zaten şuan ki abonelik sisteminde ödeyeceğiniz rakamlardan çok da aşağıda olmayacaktır. Abonelik sisteminde zaten sürekli güncel yazılım kullanırsınız ve destek hizmetinizde vardır.

Özet Olarak…

Belki de Türk insanının karakteri gereği kiracı olmak hoşumuza gitmiyor. 500.000 liralık evi satın almak için yıllarca zorluklar içinde yaşamayı, dilediğimiz yerden dilediğimiz ücret aralığında ev kiralamaya tercih ediyoruz. 🙂 Bu yazılım içinde geçerli. Yazılıma sahip olarak psikolojik bir üstünlük sağladığımızı zannediyoruz. Ancak işin realitesine bakıldığında, düşük ücretlerle kiralayarak istediğimiz zaman kullanmak en mantıklısı olacaktır. Ben ne dersem deyim, bu makaleyi okuyan çoğu kişinin halen satın almak için çabalayacağına eminim. Ancak net olarak söylemeliyim ki artık satın alamazsınız. 🙂 Sevgilerle.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*