Satış Mühendisi Olmak : Kiralık Araba, Multinet ve Prim :)

Satış mühendisi olmak ile ilgili özellikle yeni mezun arkadaşlardan sorular alıyorum. Satış mühendisi nedir, nasıl olunur, maaşları hangi civardadır bu konulara yanıt vermeye çalışacağım. Açıkça söylemem gerekir ki sağda solda bilinen genel şeyleri değil, hayatın gerçeklerini yansıtmaya çalışacağım. Bir satış mühendisi olarak bu makaleyi okuyorsanız, sizlerinde tecrübesini yorumlarda görmekten mutluluk duyarım.

Kiralık Araç, Güzel Kıyafet, Multinet ve Satışdan Prim

Size bir kartvizit bastırırlar. Adınızın altına güzelce yazarlar “Satış Mühendisi, bölge satış mühendisi” vs… Altınızda araba, tıkır tıkır giyinir, öğlenleri multinet geçen yerlerde yemek yersiniz 🙂 Elinizde bir çanta, potansiyel firmaları gezer satış yapmaya çalışırsınız.

Bazen kovulursunuz.

Bazen yüzünüze bakmazlar.

Eğer homeoffice çalışıyorsanız Starbucks sizin ofisiniz gibi olur. Evden, cafelerden internete bağlanıp çalışırsınız.

Pazartesi sabah ziyaret etseniz olmaz, cuma günü gitmeye çalışsanız millet sizinle ilgilenmez.

Aracınızda takip cihazı vardır. Kafanıza göre sağa sola da gidemezsiniz…

Oturup düşünürsünüz. Yahu ben mühendisim! Ben bunun için mi okudum.

Haklısınız, siz çok daha değerli hissedilmeye layıksınız. Ancak siz seçtiğiniz alan itibariyle bir satış mühendisisiniz. Herhangi bir satışcı gibi gezmek belki de sizi üzüyordur. Her işte olduğu gibi satış mühendisi olmak istediğinizde de iyi yönlerini ve kötü yönlerini bilmeniz gerekir.

Satış mühendisi bir şeyi satmakla görevlendirilen, satış yapmaya çalışan insanlardan tek farkı mühendislik diploması olan kişidir. Makine olur, çeşitli mühendislik ürünleri olur, yazılım olur, kombi olur ….. bir mühendis her şeyi satabilir. Burada esas soru şu;

34 plaka kiralık araba bir satış mühendisi için idealdir 😀

Bir şeyi satmak için neden mühendis olmak gerekir ki ?!

Mühendislik eğitimi aldığınızda, mühendislik eğitiminin getirdiği konulara daha hakim olursunuz. Teknik terimleri daha rahat kullanır ve karşınızdaki kişi ile ortak bir paydada buluşabilirsiniz. Dolayısı ile teknik bir ürünü satmak gerekiyorsa, bu işi teknik olarak da bilen birinin satmaya çalışması kadar doğal bir şey olamaz. Potansiyel müşteriden gelecek sorulara bir mühendis olarak yanıt vermek daha güzel bir izlenim verecektir. Herhangi bir ürünü pazarlamak, satmak isteyen firma özellikle mühendislerle bu işi yapmak istemesi normaldir. Hem mühendis hemde satışcı! Daha ne istenir ki…

Satış Mühendisi olmanın güzel tarafları

Mühendis olmanız nedeniyle, standart bir satış personeline göre maaşınız daha derli topludur.

Teknik olarak kendinizi ifade edebileceğiniz sektörde olmanın mutluluğunu yaşarsınız.

Satışçı olarak çok fazla firma gezeceğiniz için kısa zamanda büyük bir çevre edinirsiniz.

Araç, yemek kartı gibi rahatlıklarınız olur.

Güzel satışlar yakalarsanız şirketin göz bebeği olursunuz. Maaş+Prim kazanırsınız. Bir Ar-Ge mühendisinin aldığı maaşları katlayabilirsiniz.

Sabahtan akşama kadar bir firmada tıkılıp kalmazsınız. Çok yer gezer ve bolca yemek yersiniz 🙂

Daha sosyal bir hayatınız olur.

Satış Mühendisi olmanın kötü tarafları

Belirli bir yaştan sonra satışçı olmak zordur. Genelde genç ve dinamik tercih edilir. Kariyeriniz boyunca sahada kalmak çok zordur.

Eğer homeoffice çalışıyorsanız, iş arkadaşlarınızı ve müdürlerinizi yüz yüze nadiren görürsünüz. Gözden uzak olduğunuz için sık sık rapor vermeniz gerekebilir.

Satış yoksa prim yok. Net maaşınız düşükse zorlanırsınız.

Satış beklentilerini yakalamak gerekir ve streslidir. Satış olmadan sizi hayatta tutmazlar.

Genel olarak konuşmamız gerekirse böyle özetleyebilir. Maddeler uzadıkça uzar…

Satılan bir ürünü teknik açıdan öğrenmek çok mu zordur? Satış mühendisinin yaptığı işi herhangi biri de yapabilir mi?

Konuşma ve ikna yeteneği olan herkes satış mühendisinin yaptığı işi yapabilir. Hiç kızmayın bana. Teknik konularda kendini yetiştiren herkes satış mühendisi gibi sahaya çıkıp çalışabilir. Kartvizitinde satış mühendisi yazmaz da satış sorumlusu yazar. Onunla aranızda hiç bir fark yoktur. Çünkü amaç bir şeyi satmaktır. Satanın mesleği ne olursa olsun, satabiliyorsa önemi yok. Eğer firma özellikle elektrik mühendisi, makine mühendisi gibi özel olarak aramıyorsa, diplomanın hiç bir önemi yoktur.

Umarım satış mühendisliği düşünen arkadaşlar için bir fikir sahibi olmalarını sağlamıştır. Mühendislik vasfınızdan çok satış yapabilme yeteneğinizin önemli olduğunu unutmayın. Sevgilerimle 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*