mustafadeliceoglu

2013 yılından bu yana milyonlarca kişiye ulaştık. CAD/CAM yazılımları ana hatları oluşturmak üzere makine mühendisliği üzerinde durulmaktadır.

9. Yıl

dark mode light mode Search Menu
Search

Autocad Türkçe Yapma ve Yamalar Hakkında

Autocad Türkçe yapmak için yama eklentileri arayanların çok fazla olduğunu görünce, bu yazıyı hazırlamak istedim. Eğer amacınız buradan bir Autocad Türkçe yaması indirmekse yanlış yerdesiniz. Bu makalede Autocad programını Türkçe kullanmak isteyenler için ufak önerilere yer verilmiştir.

Türkçe arayüze sahip programların daha rahat olduğu gerçeği göz ardı edilemez. Farklı bir CAD programı olan Solidworks ‘un her şeyi ile Türkçe arayüzü, öğrenilmesini ve kullanılmasını kolay hale getiriyor. Belki de geniş kesimlerde kısa sürede bu kadar etki etmesinde oldukça fazla dil seçeneğinin olması da gösterilebilir.

Autocad Programını Türkçe Kullanmalı Mıyım?

Söz konusu Autocad ise durum biraz farklılaşıyor. Autocad ‘in Türkçe dil desteği maalesef ki bulunmuyor. Arayüzü İngilizce yapmak için harici olarak hazırlanılan Türkçe yamalar kullanmak gerekiyor. Bu Türkçe yamalar, resmi olarak Autodesk tarafından hazırlanmadığı için uyum sorunlarına sebep oluyor.

Autocad konusunda ki en önemli noktalardan biriside klavyeden komutlar ile çizim, tasarım yapma imkanıdır. Her ne kadar bütün çizim komutları arayüzde var olsa da, klavyeden Autocad komutları ile çizim yapmak son derece pratiktir. Çoğu teknik personelde bu komutlarla projelerini tasarlarlar. Arayüzü hangi dil yaparsanız yapın, bu komutlar standarttır.

Çizgi çekmek için line komutunu yani lavyeden ” l “ tuşunu kullanırsınız. Autocad ‘de budama yapmak için ” tr “ komutlarını … bu liste uzayarak gider. Çok fazla komut olmasına karşın çalıştığınız sektöre göre bu Autocad komutları azalır. Standart olarak belirli komutlarla işlerinizi halledersiniz.

Autocad ‘i başka bir bilgisayarda kullanmak durumunda kaldığınızda yada iş değişikliğinde herhangi bir aksaklık yaşamamak adına, Türkçe yamaları kullanmamanız daha mantıklı olacaktır. Kısa sürede İngilizce arayüze alışarak, bütün çizimlerinizi tamamlayabilirsiniz. Resmi olarak, Türkçe arayüz yayınlandığında elbette ki arayüzü Türkçe yapabilirsiniz. Fakat komutların değişmeyeceğini bilmenizde fayda olacaktır.

Son olarak blogda yer alan Autocad hakkındaki diğer yazılara da göz atmanızı tavsiye ederim. Saygılarımla.

Comments 6
 1. Kolay gelsin, demirçelik sektöründe teknikressam olarak görev yapmaktayım.
  Firmanın kullanmam için sunmuş olduğu proğramlar autocad-solidworks.
  autocad üzerinde katı modelde çalışma yaparken standar delik delme, diş açma civata, somun vb. tüm standart malzemeleri çağırmak istiyorum.
  Aynı solidworks’un sunmuş olduğu özellikler gibi.
  Autocad de saydığım özelikleri bulmam mümkünmü.?
  ilginiz için teşekkür ederim.

 2. Mustafa hocam merhaba, autocad 2019 için Türkçe yama indirebileceğim bir site var mı? sizin önerdiğiniz bir yer. yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YouTube'da abone olarak son yayınları kaçırmayın :)
Abone Ol