Teknik Resim Örnekleri 15

HARİKULADE :)

Şimdiki teknik resim örneğimiz güzel bir montaj uygulamasıdır. Uygulamada bir kilit mekanizmasının montajı veriliyor. Montajda yer alan parçalar ve nereye montaj edilmesi gerektiği veriliyor. Mekanizmanın montajlı haldeki videosu yazının sonunda verilmiştir. Öyle tahmin ediyorum ki bu teknik resim uygulaması, pek çok okulda sınav sorusu olarak öğrencilerin karşısına sunulacaktır 🙂 Şimdi gelelim parçaları vermeye;

1-) Montaj sayfası

2-)

3-)

4-)

5-)

6-)

7-)

😎

Öğrencilik yıllarımdan itibaren, piyasada gezinen teknik resimlerin aynı olduğunun farkındayım. TRS seri yazılarına başlamamın nedeni, değişik örneklerinde artık piyasada yer almasıydı. Sanıyorum bunu bir nebze başardım. Bir çok eğitimci arkadaşın sınavlarda blogdan faydalandığını biliyorum. Umarım öğrencilerine blogdan bahsederler de daha çok insana ulaşabilirim:)

Ayrıca bir arkadaşın bana yöneltmiş olduğu aşağıdaki soruya da bir yanıt vereyim;

Yahu hocam buraya teknik resimler koyuyorsun da sen yapabiliyor musun bakiyim bunları?

Burada yayınlamış olduğum çoğu teknik resimleri, bir kaç sene önce programları öğrenmeye çalışırken çizdim. Ancak hepsini çizdim diyemem. Bazılarının oldukça karmaşık olduğunun farkındayım. Blogdaki bazı arkadaşların ısrarla zor örnekler istemesi üzerine bu örneklere yer verilmiş ve verilmeye devam edecektir. Ayrıca ‘hoca’ sıfatını hak edecek kadar bilgili bir insan sayılmam. Mesleğinin ilk yıllarını yaşayan bir makine mühendisiyim. Sevgi ve saygılarımla.

 

KAYNAK : CİRİ

1 Comment

  1. Merhaba Mustafa Bey ; İki ve üç numaralı resimde solidWorks programında nasıl bir montaj ilişkisi kurmamız gerektiğini çözemedim.İpuçu verebilirmisiniz.?Parçaları çizdim fakat anismasyondaki hareketlendirmeyi yapamadım.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*