Cam Statik ve Dinamik Analizi SJ Mepla

Cam statik ve dinamik analizi şüphesiz ki alüminyum cephe sistemleri ve cam sektörü için önemli bir konudur. Şık görünümüyle cam yapıların, son dönemde oldukça ilgi çekici olduğu aşikar. Farklı teknolojiler ile üretilen camlar, kimi zaman çok basit kimi zaman ise akıl sınırlarını zorlayacak uygulama alanlarında boy gösterebiliyor. Peki her biri farklı teknoloji ile üretilen bu özel camların seçimi neye göre yapılmalıdır? Deneme yanılma yönteminin mümkün olmadığı cam sistemlerinde cam analizleri nasıl yapılabilir? İşte tam bu noktada SJ Mepla ile tanıştırma zamanı gelmiştir.

SJ Mepla camlar üzerine yoğunlaşmış, sektörün en güçlü cam statik ve dinamik analizi programıdır. Tamamen sonlu elemanlar metoduyla çalışan SJ Mepla, cam analizi üzerine hızlı ve net çözümler sunuyor. Tabakalardan, boşluklardan, laminasyon ve diğer pek çok işlemlerden geçen cam tabakaların bütün değerlerinin detaylıca kullanıcı tarafından girilmesinin ardından deformasyon ve von-mises gerilme değerleri verilmiş olan bu değerlere göre diyagramlar halinde çözümleniyor.

SJ Mepla Cam Statik ve Dinamik Analizi Nasıl Çalışır?

 1-   Analizi istenilen geometrik yapı SJ Mepla arayüzünde çizilmektedir. Bu çizme işlemi tamamen koordinat noktalarına göre belirlenmektedir. Örnek verilecek olursa; 1. nokta (0,0), 2. nokta (500,0) değerleri girilerek x ekseninde 500mm lik bir çizgi oluşturulmuş olunuyor. Yukarıdaki görselde yer alan 2. fotoğrafta geometriyi oluşturan noktaların koordinat noktalarının girildiği görülecektir. SJ Mepla bir CAD programı olmadığı için çizim mantığı farklıdır.

 2-   Camın yapısını oluşturan cam tipini, katmanları, kalınlıkları, spacer tipi, hangi hava şartları altında camın oluşturulduğu gibi değerler girilerek cam formatı oluşturulur. Mepla’da öncelikle malzeme seçimi yapılır. Daha sonra kalınlık değerlerinin girilmesi gerekecektir. Yandaki görselde 2 katmandan oluşan bir cam tipi ( 6+12+6, 4+16+4 vs gibi) görülmektedir. 3 katman yada tek katman yapılması elbette ki mümkün.

 3-   Camın sabitlenme tipi, bağlantı şekliyle ilgili tanımlandırmalar yapılır. Şuanda piyasada kullanılan bütün bağlantı tipleri SJ Mepla’da yer almaktadır. Camın temas şekli ve poziyonu şüphesiz ki bütün analizin akışını değiştirecektir.

Camlarda Statik ve Dinamik Analizi Yük Tanımlama

 4-   Gerekli cam tanımlamalarının ardından statik ya da dinamik yüklemeler altında analizler alınabilir. Çizgisel, noktasal yüklemeler ile doğrusal yada doğrusal olmayan yüklemeler kontrol edilebilir. Ayrıca diğer statik yüklemeler ve dinamik yüklemeler ile analiz sonuçları alınabilir. Bu konudaki detalı bilgi için lütfen SJ Mepla resmi web sayfasını ziyaret ediniz.

cam statik ve dinamik analizi

SJ Mepla Analiz Sonuçları

 5-   Analiz sonuçlarında deformasyonlar ve gerilme sonuçlarına ulaşılabilir. Analizde belirlenen mesh aralıkları otomatik oluşturulmakla birlikte kullanıcı tarafından da belirlenebilmektedir. Alüminyum doğrama ve cephe sektörü ile cam sektörünün büyük firmaları SJ Mepla ile çalışmaktadır. Son olara SJ Mepla hakkında daha fazla bilgi için Orgadata ile temasa geçebilirsiniz. Orgadata iletişim bilgileri için lütfen tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*