Solidworks Nasıl Öğrenilir ?

Solidworks nasıl öğrenilir ? sorusu sıklıkla merak edilen sorulardan birisidir. Şuanda Solidworks programının bütün Dünya’da kabul görmesinin en büyük sebebi, kullanıcı dostu olması yani rahat kullanılması ve öğrenme konusundaki rahatlığıdır. Şimdi bu konuyu biraz daha açalım. Bu yazının devamında şu sorulara yanıtlar vermiş olacağız;

 #  Solidworks nasıl öğrenilir?

 #  Solidworks öğrenmek zor mu? yoksa kolay mı?

 #  Solidworks öğrenmek için neler yapılmalıdır? Nasıl bir yol izlenilmelidir?

Solidworks nasıl öğrenilir konusuna gelmeden önce herkesi bir rahatlatalım. Solidworks öğrenmek kolay ve bir o kadarda keyiflidir. Farklı durumlar haricinde ( zorla mühendis olanlar,teknik konuları hiç sevmeyenler,tasarımından nefret edenler vs.) , gerçekten bu programı öğrenmek isteyen birinin öğrenememesi oldukça zordur 🙂 Öğrenmek için her işte olduğu gibi inanarak ve gerçekten isteyerek öğrenmeye başlamak son derece önemlidir.

Öğrenmeye karar verdik fakat neyi öğreneceğiz? Solidworks öğreneceksiniz, fakat Solidworks ‘de neyi öğrenmeniz gerekiyor buna karar vermek gerekir. Bilineceği üzere Solidworks kalıp,sac metal,plastik,profiller ve daha pek çok modüllerden oluşuyor. Hangi sektörde çalışıyorsanız yada çalışacaksanız o konuya ağırlık vermeniz faydalı olacaktır. Hepsinden azar azar öğrenmek durumu idare edecektir. Ancak profesyonel bir tasarımcı genelde bir alanda uzmanlaşır.

Neyi öğreneceğimize yada hangi modüle ağırlık vereceğimize de karar verdiğimize göre Solidworks ‘u nasıl öğreneceğiz buna geçelim.

Solidworks Nasıl Öğrenilir?

 1-  Solidworks öğrenmek için herhangi bir temel kursa giderek başlangıç yapılabilir. Bu biraz zaman alıcıdır. Eğer Solidworks öğrenmek için bir destek ihtiyacınız varsa mümkünse kaliteli bir eğitmenle özel ders tercih edebilirsiniz.

 2-  Eğer kurs yada özel dersler için zaman ayıramayacaksanız, internet ortamında bulunan binlerce eğitim videosundan faydalanabilirsiniz. Son derece güzel eğitim videoları bulunmakta. Bu videolarda izlenilen bütün adımları, tek tek atlamadan sizde bilgisayarınızda yaparsanız mutlaka gelişme kaydedeceksiniz.

Eğitim videoları derken, sadece satın alınan eğitim videolarını düşünmeyin. Çok kaliteli youtube kanalları var ve bunlar tamamen ücretsiz! Hiç bilmeden sadece adım adım izleyerek koskoca bir araba motorunun çizimini yapabilirsiniz. Yapmaya çalışırken çok şey öğreneceğinizden emin olabilirsiniz.

solidworks nasıl öğrenilir
 3-  Piyasada Solidworks eğitim kitapları mevcut. Ben hiç bir zaman bir eğitim kitabı satın alarak bir şey öğrenmek öğrenmeye çalışmadım. Fakat siz döküman seviyorsanız yine de bunları satın almayın 🙂 Bunun yerine yine internette müthiş tutorial dökümanları mevcut. Çoğu ücretsiz bu dökümanların. Ücretli olanlarını tercih ederek daha fazla bilgi satın alacağınızı hayal etmeyin 🙂

 4-  Son madde olarak vermeme rağmen bunu ilk öncül olarak düşünebilirsiniz. Teknik resim bilginizi belirli bir seviyeye getirmeniz gerekiyor. En azından kağıtta gördüğünüz bir teknik resmi yorumlayabilmelisiniz. Bu konuda blogda yer alan teknik resim örneklerini kullanabilirsiniz.

 5-  Eğitim videoları ile birlikte belirli bir seviyeye ulaştığınızda, yine teknik resim örnekleri ile bilgilerinizi pekiştirmelisiniz. Ortaya çıkan harika çizimler size özgüven verecektir. Son aşamada en önemli nokta özgüven!

Son olarak önemle belirtmek gerekir ki, Solidworks programını %100 öğrenmek mümkün değildir. Gerçekten bu programı iyi düzeyde bilen birisine, Solidworks bilip bilmediğini sorduğunuzda çok temkinli bir cevap verecektir. Yıllardır programı kullamasına rağmen, halen yeni şeyler öğrenenen pek çok insan var ve bende onlardan biriyim 🙂 Asla çok iyi bildiğinizi düşünmeyin. Öğrenilmesi gereken çok fazla konu ve özelliğin olduğu bir gerçek. Sürekli araştırma yapmalı ve öğrenmeye devam etmelisiniz. Saygılarımla.

 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*