Makine Mühendisliği Hakkında Abartılar

Makine mühendisliği mesleği hakkında sağda solda sıklıkla duyulan bazı abartılı sözleri derlemek artık şart oldu. Mesleğimiz hakkında gerçekçilikten uzak  -istisnai durumlar olabilir elbet- bu sözler insanları yanlış yönlendirmektedir. Çağımızda icra etmenin zorlaştığı meslek gruplarından biri olduğu aşikarken, her şeye toz pembe bakmak doğru olmayacaktır. Şimdi gelelim abartılı, alakasız, tam olarak gerçekleri yansıtmayan yada hoş gibi görünen ama gerçekte kötü olan duyumlara;

Makine Mühendisliği Hakkında Bazı Abartılar

 1-  Makine mühendisi aç kalmaz, mutlaka iş bulur. Harıl harıl makine mühendisi arıyor firmalar.

Maalesef herkes harıl harıl makine mühendisi aramıyor. Çünkü hemen hemen her sektörde fazlasıyla makine mühendisi bulunuyor. Basit bir iş ilanına dahi binlerce kişinin başvurduğu görülebilir. Açığını konuşmak gerekirse, kimse peşinizden koşmaz. Evet aç kalmazsınız ancak iş bulmak (doğru düzgün iş) kolay değil.

 2-  Bir sürü iş yapabileceğin sektör var. Mesela uçak,araba,kağıt,şişe,su …

Ön muhasebeden anlayan makine mühendisi arayan şirketler dahi  var piyasada. Çok geniş bir çalışma yelpazesi olmasının dezavantajı, kişilerin çok alakasız sektörlerde ve alakasız işlerde çalışmak durumunda kalmasıdır. Bu maddenin iyi görülecek tarafları da elbette var. Diğer yazımızda bunlara değinelim 😀

 3-  Makine mühendisi olmadan fabrika açılmasına ruhsat verilmiyormuş. Fabrika senin imza yetkine bakıyor.

Açık söylemek gerekirse, o kadar çok mühendis var ki, kimse sizin imzanızı umursamaz. Bilginiz, beceriniz ile bir firmada yer edinebilirsiniz. Teknik olarak bir fabrika mühendis olmadan açılamaz mı bilmiyorum ancak mühendis olmadan çalışan pek çok fabrikanın olduğuna şahidim.

 4-  Bir tanıdığım makine mühendisi var adam mezun olur olmaz 5 milyar maaş almaya başladı.

Maaş kavramı her işte olduğu gibi bizim mesleğimizde de çok değişkenlik gösteren bir kavram. İstisnaları gözardı edecek olursak 5 bin lira maaşı deneyimli bir mühendisin dahi alması zor görünüyor. Alan çok mühendis var ama alamayan derya deniz mühendis var. Bunu göz ardı edemeyiz.

 5-  Otoket, Solid öğren yeter. Adamlar oturduğu yerden maaş alıyor.

Autocad, Solid artık teknikerlerin, biraz teknik bilgisi olan insanların dahi bildiği programlar haline geldi. Hal böyleyken bir mühendisin sadece programlarla başarılı bir konumda olması oldukça zor görünüyor.

 6-  İmza at yeter. Bir imzaya 1000 lira alıyorlar. Düşün 4 imza atsa ayda… Sertifika alıyorsun, mesela asansör sertifikası. Kiraya veriyorsun, imza at al parayı. Sonra doğalgaz sertifikanı okut, e birde şantiye şefliği de yapabiliyorsun. Zaten oturduğun yerden para kazanırsın.

Maalesef böyle dünya yok. Varsa bilen arkadaşlar bizlere de öğretirse memnun oluruz 🙂 Belki teknik açıdan böyle bir şey mümkün ama pratikte hiç de kolay olmayan bir kazanç yöntemidir.

 7-  Devlette ataması çok iyi, hastanelere bile makine mühendisi atanıyor.

Devlette ataması az ve dolayısı ile atama puanları bir hayli yüksek. Atanmak imkansız değil ama zor.

Yukarıda saymış olduğum abartılar ve açıklamalarla, karamsar bir durum ortaya koymak niyetim yok. Mesleği seçmek isteyenler için gerçekçi yorumlara yer vermeye çalışılmıştır. Saygılarımla 🙂