Dar Kesitli Rulmanlar Nedir? Rulman Çeşitleri

Dar kesitli rulmanlar, yataklama zorluklarıyla karşılaşılan uygulamalarda tercih edilirler. Adlarından da anlaşılacağı üzere ince kesitlidirler. Montaj alanı sınırlı olan uygulamalar için idealdir.

Dar kesitli rulmanların uygulama alanları nelerdir?

Orta ve düşük vasıta vinçler,rüzgar türbinleri, otomotiv dişlileri ve çok özel uygulamalar olan uzay sanayisi uygulama alanlarından bazılarıdır. Aşağıda bir uygulamaya ait görsel verilmiştir.

Dar kesitli rulmanlar uygulanan yüklere göre -radyal,eksenel ve moment- çeşitli şekillerde imalat edilmişlerdir. Bunlar; sabit bilyalı rulmanlar, Dört nokta rulmanları ve eğik bilyalı rulmanlardır. Şimdi bunların detatlarına geçebiliriz.

 #  Eğik bilyalı rulmanlar (A tipi): Tek yönde uygulanan eksenel yüklemelerde kullanılırlar. Genellikle uygulamalarda çift rulman kullanılır. A tipi rulmanlar moment yüklemelerde asla tek başına kullanılmamalıdır.

 #  Sabit bilyalı rulmanlar ( C tipi): Dar kesitli sabit bilyalı rulmanlar, radyal yüklerde tercih edilirler. Orta ve düşük dereceli eksenel yüklere ve moment yüklere karşı dayanıklıdırlar.

 

 #  Dört Nokta rulmanlar (X tipi): Moment yüklerde idealdirler. 4 nokta teması sayesinde moment yüklemelerde ve eksenel yükün geri çevrilmesinde kullanılabilirler. X tipi rulmanlar radyal yüklerde kullanılabilir tabiki fakat C tipi veya A tipi rulmanlar yerine önerilemez. Moment,eksenel ve radyal yükün bulunduğu konfigürasyonlarda uygulama hızı (rpm) ciddi derecede sorun oluşturabilir. Uygulamadan önce mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*