Sanal Kumpaslar ve Uygulama

Kumpaslar üzerine harika uygulamalar sizi bekliyor. Bilmeyenler için güzel bir öğretici, hatırlamak isteyenler için güzel bir hatırlatıcı olduğunu düşündüğüm sanal kumpas uygulamaları işinize yarayacaktır.

Verilen üç sanal kumpas uygulamalarını kullanarak alıştırmalar yapabilirsiniz. Ayrıca Ford sanal kumpas uygulaması da işinize yarayacaktır.Pek çok sitede yer alan Ford sanal kumpas uygulamasının, çok eski ve zaman kısıtlamalı versiyonu olduğunu, programı yapan sayın Orhan Ünal‘dan öğrendik. Kendisinin katkısıyla güncel Ford sanal kumpas uygulamasını yazının sonundaki butona tıklayarak indirebilirsiniz.

Aşağıdaki kumpasın üzerine tıklayarak nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Adım adım gösterdiği için bitene kadar tıklayınız…

[iframe src=”http://www.mustafadeliceoglu.com/swf/kumpaslar%201.swf” width=”100%” height=”480″]

İlk uygulama bir kaç parçayı ölçmek. Neus Teil Messen butonuna tıklayarak parçaları değiştirebilirsiniz.Kumpası ileri geri hareket ettirerek sabitleyiniz. Ölçtüğünüz değeri boşluğa girin ve Wert Prüfen butonuna tıklayınız.Doğru ise yeşil yanacaktır.Değilse size bir hak daha tanınacak ve doğru sonucu size gösterecektir.

[iframe src=”http://www.mustafadeliceoglu.com/swf/kumpaslar%202.swf” width=”100%” height=”480″]

Şimdide verilen ölçüm değerlerine göre kumpası ayarlayınız. Bir üstteki uygulamayı pekiştirici güzel bir uygulama.

[iframe src=”http://www.mustafadeliceoglu.com/swf/kumpaslar%203.swf” width=”100%” height=”480″]

Yukarıdaki güzel uygulamaya ek olarak Ford’un geliştirdiği sanal kumpası da kullanabilirsiniz.Sanal kumpas indirmek için aşağıdaki butona tıklayınız… exe formatlı olması nedeniyle bilgisayarınızda virüs uyarısı alabilirsiniz. Korkmanıza gerek yoktur. 🙂

Ayrıca şu yazıya da göz atmanızda fayda var > tıklayınız.

FORD SANAL KUMPAS İÇİN TIKLAYINIZ

 

32 yorum

 1. merhaba ben makine mühendisliği öğrencisiyim sinavda kumpas okumadan sorumluyum daha cok alıstırma yapabilmem icin bana da yardımcı olursanız cok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 2. merhaba mustafa bey

  çok yararlı bir uygulama olmuş derslerimde yardımcı olmak üzere uygulamayı mailime gönderirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

 3. mustafa bey merhaba meslek okulunda kurs görmekteyim ford un yapmış oldugu kumpas .micro metre .ve torna programlarını gönderirmisiniz bana ve arkadaşlarıma yararlı olacagını düşünüyorum teşşekkürler..

 4. merhaba.derslerde öğrencilerime göstermek ve uygulama yapabilmek için kumpas,mikrometre ve torna uygulama örneklerini gönderebilir seniz minnettar kalırım.
  Öneri: Blogunuzda bu sanal uygulamalara direkt olarak daha kolay ulaşabilmek için ana sayfada Sanal Uygulamalar için bir sekme oluşturmanız mümkün müdür?
  saygılarımla

 5. öncelikle böyle çalışmaları yayınladığınız için teşekkürler,öğretmen olarak öğrencilerime faydalı olacağını düşündüğüm almanca olan kumpas,mikrometre ve torna uygulamalarını gönderirseniz çok sevinirim.

 6. Merhaba ben programı yapan kişiyim
  Ne yazıkki pekçok sitede olduğu gibi bu sitede de verilmiş bulunan linkteki dosya çok eski ve zaman kısıtlaması olan versiyon.
  Aşağıdaki linkleri kullanarak sanal kumpas ve mikrometrenin kısıtlamasız son versiyonlarını indirebilirsiniz. böylece PC tarihini değiştirmenize gerek kalmayacaktır.
  Eğer site yöneticisi dosyaları verilen linklerden alıp siteye koyarlarsa erişim daha kolaylaşacaktır. zira linkler bir süre sonra çalışmayabilirde…

  • Merhaba Orhan Bey,

   Öncelikle hazırladığınız bu program için teşekkür ederim. Yaptığınız bu programdan binlerce insan faydanaldı. Programın yeni versiyonunu uyarınız üzerine siteye yükledim.
   Pek çok kişi eski versiyon olduğunu bilmiyordu.Vermiş olduğunuz linkleri exe uzantılı olduğu için kaldırdım.Tekrardan teşekkür ederim, saygılarımla.

 7. Mustafa bey,

  Fabrikada işçi bazlı vereceğim eğitimlerde kullanmak üzere sanal kumpas uygulamalarınıza ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

  saygılarımla,

  Oğuz GİRDAP

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*